Nowe technologie

Filtr – ochrona przed zanieczyszczeniami

W samochodzie znajduje się wiele filtrów, które stanowią bardzo dobrą zaporę przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Dzięki filtrom poszczególne elementy samochodu mogą sprawnie pracować co przełoży się nie tylko na komfort jazdy, ale także jego ekonomię. Jakie filtry można znaleźć w samochodzie i co dają?

 

Rodzaje filtrów samochodowych

W samochodzie można znaleźć takie filtry jak:

Filtr powietrza – silnik do pracy zasysa powietrze dzięki czemu może pracować. Jednak powietrze zwłaszcza w miejskich warunkach zawiera masę kurzu i zanieczyszczeń, które na dłuższą metę mogłyby uszkodzić silnik. Aby temu zapobiec stosuje się filtry powietrza, których zadaniem jest zatrzymanie tych opisanych zanieczyszczeń na swojej powierzchni, dzięki czemu silnik może mieć zapewniony stały dostęp do czystego powietrza. Filtry są wykonane z specjalnych materiałów, które są w stanie zatrzymać zanieczyszczenia – włókniste materiały o odpowiedniej średnicy porów z pewnością poradzą sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Jednak należy pamiętać o regularnej wymianie filtrów – zapchany filtr może zmniejszyć osiągi silnika i skrócić jego żywotność nie mówiąc już o mniejszej ekonomice jazdy.

 

Filtr paliwa – oczyszcza paliwo z cząstek stałych obecnych w oleju napędowym, a także ,,wyłapuje” drobinki wody, które mogły dostać się do jego wnętrza. Jest to spore zanieczyszczenie dla silnika, dlatego warto jest wyposażyć się w dobry filtr, który będzie w stanie wyeliminować je z oleju napędowego. Jego budowa przypomina siatkę metalową na której zachodzi ,,magia” oddzielenia paliwa od wody. Umieszcza się go w pobliżu zbiornika w pionowej pozycji. Ważne jest jego regularne wymienianie – inaczej do silnika mogłoby dostać się zanieczyszczone paliwo, które z pewnością wyrządzi mu wiele szkód. Eksperci zakładają, że każdy filtr powinien być wymieniony między 40, a 60 tyś km przebiegu.

 

-Filtr oleju – elementy silnika stale ze sobą współpracują niemal ,,ocierając” się o siebie. Olej może zbierać opiłki będące zanieczyszczeniami przez co układ smarowania może nie spełniać dobrze swojego zadania. Filtr oleju wyłapie wszystkie, najdrobniejsze elementy i oczyści olej dzięki czemu będzie mógł w nieskazitelnym stanie zapewniać poślizg pomiędzy pracującymi elementami silnika. Ograniczy to ryzyko jego uszkodzenia, co mogłoby być niezwykle bolesne w skutkach.

Sprawdź: Pozostałe części do samochodów dostawczych – DBK Parts

Podsumowanie

Różnego rodzaju filtry są bardzo ważnym elementem każdego pojazdu. Powinno zadbać się o ich regularną wymianę, aby nie dopuścić do uszkodzenia konkretnych elementów samochodu.

Możliwość komentowania Filtr – ochrona przed zanieczyszczeniami została wyłączona